Silnik reguł biznesowych pozwalający implementować złożone algorytmy biznesowe
Automatyczne wyliczanie składki
PL | EN

Algorytmy

Najważniejszy element rozwiązania stanowią algorytmy, które podczas wykonywania zostają zasilone danymi i, w zależności od definicji, zwrócą oczekiwaną odpowiedź.

Mając na celu wygodę użytkownika i przejrzystość definiowania algorytmów, stworzyliśmy rozwiązanie, w którym, w pełni graficzny sposób, możesz stworzyć i przetestować każdy pojedynczy krok obliczeniowy.

Algorytm biznesowy

Struktura danych algorytmu

Struktury danych

Każdy algorytm potrzebuje danych, na podstawie których będzie wykonywał obliczenia. Struktura danych to definicja tego, co będzie potrzebne do obliczeń i jednocześnie tego, co otrzymamy w wyniku działania. W rozwiązaniu istnieje pięć typów danych: tekst, liczba, data, słownik i pole logiczne. Dodatkowo można je grupować i tworzyć listy.


Tabele

To tablice stałych wartości, które mogą być pobierane w trakcie wykonywania algorytmu. Za ich pomocą realizowane są takie fragmenty procesu obliczeniowego jak wysokości stawek procentowych, tablice scoringowe czy tabele taryfikacyjne.

Tabela taryfikacyjna, karta scoringowa

Słownik

Słowniki

Wsparciem, a także rozszerzeniem wachlarza możliwości BAS{E}, są słowniki, które stanowią uzupełnienie dla struktur danych i tabel. Świetnie sprawdzają się podczas tworzenia algorytmów, gdy pojawia się potrzeba zawężenia pola wyboru danych do przetworzenia (np. typów zniżek, nazw produktów finansowych, list krajów).


Testowanie

Dbając o to, by twórca algorytmu miał pewność, że nigdzie nie popełnił błędu, stworzyliśmy mechanizmy, które umożliwiają przetestowanie gotowego procesu. Na dowolnym podanym zestawie danych, krok po kroku można prześledzić, jak przebiegały obliczenia. Dodatkowo, w celu usprawnienia pracy, narzędzie pozwala na stworzenie i zapisanie całego wachlarza testów dla konkretnego algorytmu, które w dowolnym momencie możesz ponownie uruchomić i zweryfikować, czy nadal "świecą się na zielono".

Testy automatyczne

Usługa reguł biznesowych

Publikacja

Kiedy algorytm jest już gotowy, następuje moment udostępnienia go osobom, które będą z niego korzystać. Wybierasz i jednym kliknięciem publikujesz algorytm w centralnej usłudze obliczeniowej. Dzięki temu wszystkie zmiany biznesowe związane z obliczeniami możesz wykonywać w jednym miejscu, bez konieczności ich wprowadzania we wszystkich rozwiązaniach końcowych.